Jak na tábor jako vedoucí

14. července 2012 v 17:33 | r" |  Rady a tipy
Prázdniny se dostávají do plného proudu a já sem si pro Vás připravil další článek upravený z mého minulého blogu rendy.bloguje.cz tentokrát trochu tematický k létu a to jak připravit letní tábor- aneb mé osobní zkušenosti jako vedoucího.

Na letní tábory vzpomíná každý z nás, jsou to okamžiky, kdy každé dítě zažívá své dobrodružství, ale vy jako instruktor nebo vedoucí musíte mít vše pevně v rukou. Proto se ve stručnosti budu snažit vypsat různé rady a tipy jak si tábor ulehčit i z vaší strany:


Příprava na letní tábor:


Webové/facebookové stránky -jsou důležité pro komunikaci, popřípadě na další kontakt (odkazy fotek z tábora, ztráty a nálezy co zůstalo na táboře, kontaktní telefony na vedoucí)

Vedoucí:

Jedna z prvních věcí, které je nutné vyřešit je složení realizačního týmu, (tím myslím vedoucí). Z vlastních zkušeností doporučuji, aby na tábor nejeli vedoucí v páru (dá se tolerovat, pokud jsou manželé) nicméně v drtivé většině případu to nedělá dobře (Buď je v průběhu tábora mezi nimi krize - nemají na sebe čas, a jednomu to vadí, nebo naopak se věnují sobě moc a je to na úkor táborníků). Nejideálnějším řešením je zvolit Vedoucí/Instruktor - kluk/holka nebo naopak. Ohledně dvojic je dobré, vždy vybrat jednoho přísnějšího a druhého trochu více sdílného. (Ohledně přísnosti, vždy je dobré ze začátku, na děcka být trochu rázný, protože jakmile začnete moc brzo být benevolentní, horkotěžko se laťka nastavuje zpátky- konkrétní případy, děti na pokojích o poledním klidu- povolíte jednomu, aby šel jinam, a za chvíli přijdou všichni).
+ nezapomeňte na Zdravotníka, Kuchaře + pomocná síla v kuchyni (v jistých případech může zaskočit zdravotník) nicméně v praxi vedoucí a instruktoři nemají moc času starat se o děti a připravovat jídlo- popřípadě umývat nádobí. Nicméně může se to kompenzovat tak, že mezi oddíly zavedete "služby" my to však nepraktikujeme.

Celotáborová hra:

Téma celotáborové hry, je poměrně důležité, někdy k tomu přímo vybízí okolí (pokud je blízko řeka- nabízí se téma, námořníci), my máme tábor nedaleko stájí a proto využíváme téma WESTERN. Další vděčné témata jsou: Cestování v čase, Vesmírná výprava, Cesta kolem světa, Z pohádky do pohádky… Prostě témata kde vám umožní potkávat různé kultury, národy, civilizace, a mít každou hru trochu jinou a přímo k tématu. (popřípadě máte možnost manévrovat a přizpůsobit hry k určité zemi, civilizaci, ostrovu, pohádkové bytosti…)

Tip: Je důležité, aby příběh prožívali i vedoucí, aby s ním byli seznámeni, protože děti mají velkou představivost, nicméně pokud nevidí u Vás, zapálení pro příběh tak se může stát, že je to omrzí. Doporučuji připravit si kostýmy (popřípadě i pro děti napsat mezi seznamem věcí, které si mají na tábor vzít)

Oddíly by měly být rozděleny podle věku (Pokud máte, celotáborovou hru a potřebujete mít vyrovnané oddíly podle "síly" zkuste vymyslet něco jiného (například různé handicapy pro starší oddíly) protože při oddílových aktivitách existuje málo her, kde zaujmete 6-7 leté táborníky a zároveň i 13-14 leté pubescenty. To samé platí, když budou oddíly rozdělené na klučící a holčičí…

TIP: Zkuste Diamanty Dětem při začátku tábora rozdáte 5 diamatů (my používaly duhové kuličky) a děti mohly pro svůj oddíl získávat diamanty (čím více diamantů tím lépe pro oddíl- který v oddílových hrách a celotáborovce taky sbírají diamanty) na konci tábora se diamanty sečtou a vyhodnotí nejlepší oddíl /popřípadě se za nasbírané dá "koupit nápovědy k hledání závěrečného pokladu/ tak jak lze diamanty získat jde je i ztratit a to například nepořádkem na pokoji (chatce), neplnění táborových povinností atd. (prostě je důležité aby celotáborová hra byla ve vašich rukou (a oddíly měly po celou dobu cca stejně diamantů - aby někteří tábornici neztratili motivaci v polovině tábora a hra byla do poslední chvíle napínavá pro všechny)

Věci k přípravě:
Nástěnka - by měla obsahovat:
 • mapu aby děti věděli, co je přibližně čeká " a mohli si domýšlet, co který obrázek znamená (a ten by opravdu měl "něco" symbolizovat- hru, výlet, koupání). Jako alternativa se nabízí možnost mít mapu rozstříhanou a oddíly by mapu získávaly postupně (Ani jedna verze není špatná).
 • Tabulku na hodnocení stanů/pokojů : doporučuji hodnotit v průběhu dne a ne jen po ránu.TIP: dvě kolonky navíc na "náhodné" hodnocení. Ať tábornici si nemyslí, že "dnes se již hodnotilo a už nemusím dodržovat pořádek".
 • Morseovou abecedu - vždy se hodí a dá se začlenit do hry - luštění ať si děti přepíší a vy máte na chvíli děcka zabavené
 • Jídelníček
 • Denní program

Další nezbytné věci:
Sekyrka a pila, Zdravotnický materiál, zkontrolujte nádobí jestli vyhovuje tomu co budete vařit a jeli dostatek, popřípadě napsat k seznamu věcí ešus a kelímek+ příbory, přikrývky (spacáky), hadry a mycí prostředky a hygienické potřeby + wc štětka, mýdlo, kýbl, smeták, vzduchovka + diabolky a terče, lano, volejbalový/fotbalový míč, krepáky, (rádio na diskotéku), zajištění dřeva na opékaní + Vidlice, deky, tenisáky, Varnice, papíry (čtverečkované), omalovánky, známky-dopisy, koš, igelitové pytle… a mnoho dalšího jako třeba svíčky, chem. světlo ale tohle jsou prostě základní věci které by neměli chybět + samozřejmě poslat seznam věcí, které si jednotlivý táborník má přivést.

Denní program:(pouze orientační)
7:00 Budíček
· TIP: Budíme hlasitou hudbou z rádia - každý den jiná "infantilní" píseň co zní v hlavě ještě po snídani.
7:15 Rozcvička -
· TIP: Pokud nemáte dostatek cviků, stoupněte si do kolečka a nechte, aby předcvičovali i děti - každý alespoň jeden cvik. Druhý
· TIP: Rozcvičku zakončíme společnou hoňkou - my hrajeme na rybáře a rybičky (Ovce a vlk).
7:45 Ranní Hygiena
8:00 Snídaně
· TIP: Doporučujeme před každým jídlem, aby si vedoucí stoupl do dveří a kontroloval umyté ruce.
9:00 Dopolední program
11:00 Svačina
13:00 Oběd
· TIP: Jídlo buď roznášejte sami, nebo nechte, aby si děti chodili nakládat po jednotlivých stolech, jak jsou usazené.
14:00 Odpolední klid
· TIP: Odpolední klid, jen možnost jak si trochu jako vedoucí oddychnout a připravit se na odpoledne, nicméně doporučuji, aby jeden vedoucí hlídal děti na pokojích, ve stanech, chatkách jestli dodržují klid, stačí si vzít židličku a posadit se v uličce před pokoje (stany, chatky). Povětšinou stačí, že pokud je někde randál, tak otevřít dveře pokud to nepomáhá tak táborníky nechat stát (2- 5 minut) před pokojem (chatkou, stanem).
· TIP: Trvejte, aby děti byli pouze na svých pokojích!! Jakmile jednomu dítěti povolíte, aby mohlo jít na jiný pokoj tak za chvíli vám děcka lítají po celém táboře. (můžete povolit, jak se tábor chýlí ke konci)
15:00 Odpolední program
16:00 Svačina
18:00 Večeře
19:00 Vysílací čas
· Mobily: je důležité, abyste již na začátku pevně stanovily pravidla (protože druhý nebo třetí den již to nepůjde) my informujeme rodiče předem, že dětem vybereme mobily a dáme jim je k dispozici vždy mezi 19-19:30 do tzv. vysílacího času. (jinak mají rodiče kontakt na hlavního vedoucího a jednotliví vedoucí mají čísla na rodiče, jejichž děti mají v oddíle). A proč to tak je? Jednou jsme zkusili (zapomněli) toto pravidlo porušit a děti byli neustále s mobilem v ruce, nehledě na to, že rodičům "vytelí" vše hned i nepodstatné věci - jakože se pohádali s jiným táborníkem, atd. no a do 5minut vám volá rodič, a vy mu tu situaci musíte vysvětlovat - přitom jde o naprostou prkotinu… /sám vzpomínám na moje tábory, kdy rodiče byli rádi, že od nás měli klid a poslali dopis místo každodenního telefonu/
19:30 Večerní program
· TIP: Večerní program naplánujte tak aby z něho mohli mladší oddíly odejít a nepřekazili celou aktivitu. Posíláme oddíly do sprch jednotlivě, aby nenastala zácpa. :c)
20:30 Večerní hygiena
· TIP: Děti musíte kontrolovat, a hlavně hlídat jak dlouho jsou v koupelně (nejlépe stopovat - a vyměřit čas na koupání, my klukům do sprch dáváme 5 minut, nicméně není to striktní, když vidíme, že jde slečna s dlouhými vlasy tak ji necháme déle, je to jen o tom, aby před sprchami byl vedoucí a posílal dvojce do sprchy a následující dvojce už byla připravena, protože dětí je celkem hodně tak to musí, jak se říká "odsýpat".
· Mini TIP: Při tomto úkolu můžete zapojit nejstarší holky (13-14let) a vy si můžete trochu odpočinout- povečeřet . Holky budou rády, že je berete jako dospělé, a vy máte na chvíli pokoj. Nicméně lze to aplikovat jen 1x max. 2x aby to bylo pro ně "něco zvláštního", a hlavně aby se jim to nezprotivilo jako povinnost.
22:00 Večerka

Harmonogram:

Harmonogram se z části vždy odvíjí od počasí, nicméně napíši, co by se mělo prožít.
1.den:
příjezd táborníku, předávání dětí - kartičky pojišťoven, léky atd., seznamovací hry (vyvolávka, představovaní ve dvojicích kdy jeden představuje toho druhého)), projit si okolí tábora, rozdělení do oddílu, ubytování.
2.-x. den:
Ze začátku to bude hodně fyzicky náročné a musíte děcka utahat, což znamená, vy budete taky celkem znaveni. Náplň. Vybírání oddílového místa, zahájení celotáborové hry, toto nelze moc naplánovat nicméně aktivity, které by se měli v rámci tábora stihnout:
 • Koupaliště (podle počasí) dobrá hra ve vodě je aby oddíl vysbíral do nejrychleji pěnové míčky/tenisáky, které naházíte do vody, lze navázat na jakýkoliv příběh v táborovce (že se vám ztratili, rozsypali věci při brodu peřejemi atd …)
 • Výroba celotáborové vlajky nebo triček
 • Olympiáda (Vzduchovka atd.)
 • Diskotéka (Klidně i vícekrát pokud je zájem)
 • Táborák/Opékačka
 • Celodenní výlet do většího města (Možnost dát rozchod po dvojicích, trojicích)
 • Kino/karaoke pokud máte k dispozici projektor, doporučuji na večerní program zapůjčit od známých karaoke a udělat "superstar" a pokud je špatné počasí můžete děckám večer pustit film ale to si raději ponechte jako reservu, kdyby bylo špatné počasí.
 • Stezka Odvahy - zde dětem dáme chem. Světlo na krk (to je to světlo jak zlomíte tyčku a ona svítí) má dvě to výhody dítě je vidět a ono vidí na 1-2 metry takže nemělo by šlápnout do kaluže, díry atd. (svíčky se moc nehodí nebo by táborníkům zhasly). Ohledně strašení nestrašíme, po celou cestu děti čekají, kdy na ně něco skočí a tím, že neskočí, jsou furt ve střehu a strachu. (ten samý efekt jako u hororu, nebojíme se, jak příšera běží za obětí, ale toho kdy nevím kde příšera je a odkud vyskočí… toho ticha kdy nám fantazie pracuje na plné obrátky), nedělejte stezku poslední večer, protože to už všechny děti budou vědět, že jiný den to být nemuže.
 • Fáborková hra - Super hra sice náročnější na přípravu ale je na dlouho, rozmístíte barevné fáborky z krepáku a pošlete skupiny dětí jít po své barvě- můžete zapojit fantazii, dobře se na to šije "celotáborová hra/etapa". Je nutné, aby skupinky měli u sebe mobilní telefon! (my jako vedoucí jsme šli 60 m za skupinkou a neradili jim, když zabloudili, prostě jen jako dozor.
 • Skalní golf- opět super hra. Výhoda je v tom, že je jednoduchá na přípravu, prakticky vám stačí jen tenisáky, které dáte oddílům a pokyn aby si oddíl našel svůj klacek/hůl. Jeden vedoucí jde napřed, vezme si klacek, označí ho hadrem a který oddíl, se na co nejméně pokusů trefí do označeného klacku, vyhrál. (Samozřejmě, že po každém odpalu se děti v rámci oddílu střídají). jo u každého oddílů je nutné aby instruktor kontroloval jestli děti se střídají a nepodvádějí(počítá počet "šťouchů") :-).
 • Společné psaní dopisů a pohledů
 • Do obchodu na "zmrzlinu" (Podle toho jak chtějí děcka, já když jsem nechtěl vymýšlet hru tak jsme šli do obchodu - hlavně aby neutratili všechny peníze najednou, pokud mají více peněz, doporučím část vybrat a dát jim je kdykoliv budou potřebovat, aby neztratili vše - nicméně dobré je pak si vést tabulku kolik od koho máte a kolik jste komu již vyplatili - je to)
 • Scénka aneb nechtě pracovat děti, připravte v rámci třeba celotáborové hry požadavek, že každý oddíl musí připravit scénu na dané téma (pantomima atd.) oddílu dáte čas na přípravu a večer mohou hrát (a Vy máte volnější den, nemusíte se zapojit.)
 • Městečko Palermo - to už asi zná každý je to táborová klasika mezi dětmi oblíbená, jen doporučím zahrát 1 max 2x denně.
 • Banditi je klasická "tleskačka" na způsob kámen nůžky papír, začíná tak, že dva hráči se posadí proti sobě, dvakrát si sobě dlaní plácnou na stehna (tzv. mezihra) ve shodném rytmu a pak zvolí jednu ze tří možností. Obranu (ruce překříží a levou dlaň dají na pravé rameno, a pravou na levé- a odrazí tím útok) Nabíjení (Obě ruce s palcem na hoře jdou "jakoby na horu za ramena", v této chvíli hráč nabíjí náboj a není chráněm, to znamená, že pokud na něj protihráč vystřelí tak protihráč vyhrává) Nebo střelba (hráč namíří ukazováky na protihráče, lze střílet pouze pokud nabito, to znamená, že nabité náboje si musíte počítat a trochu předvídat kdy "můžete" nabít a kolik má nábojů protihráč). Ještě hrajeme, že pokud jeden hráč nabije 10 nábojů tak vyhrál (abychom zabránili příliš pasivní hře, kdy se jeden pouze dokolečka brání)
 • Tleskačka šli tři opice do porodnice
 • Pokud vám panuje špatné počasí - hry: město jméno zvíře věc, Piškvorkový mistr, Nejlepší bandita, kolečko kdy se tančí a po vypnutí hudby si musí všichni najít místo (účastníku je vždy o více než židlí-), losovací bingo, přesun po židlích, jednotlivé oddíly se musí přesunout bez toho aby šlápli na zem po několika málo židlích formou, že jedna židle je volná a musí se předat dopředu a všichni se posunou a uvolní tím, židli na konci, kterou zase přesunou dopředu - my tomu říkáme "hadí údolí" - lze nastavit handicapy, jednomu svázat ruce, převázat oči atd. (Podle věku a šikovnosti)
 • Pokřik krom oddílových pokřiků ještě volíme takový táborový pokřik, něco ve způsobu, vedoucí zařve a celý tábor zopakuje:
 • Vedoucí - Oddíl:
Fi! - Fi!
Fi-Fa! - Fi-Fa!
Fi-Fa-Fo! - Fi-Fa-Fo!
Koláma, koláma, koláma vista! - Koláma, koláma, koláma vista!
Á ná na na ná na vista! - Á ná na na ná na vista!
Kesiviry, kesiviry, una una váry váry! - Kesiviry, kesiviry, una una váry váry!
Fi-Fa-Fo-Fu šuryváry va! - Fi-Fa-Fo-Fu šuryváry va!
Bastá!!! - Hééj!!!
Poslední den:
Děti by se měli balit, už od rána ten den je prostě chaos tomu se asi niky uplně nevyhnete, u některých dětí je postě třeba stát a dohlídnout, jesti si balí nebo čekají "až maminka přijede a sbalí je". Dětem pomáháme balit spacáky, zavírat kufry, snášet je na jedno místo, jakmile jsou všichni sbaleni ještě vše si ještě projdeme a zkontrolujeme.

Info na konec: Většinou 3. den je krize mezi vedoucími, teda my ji máme pravidelně. Tak se toho nelekněte a tábor bude takový, jaký si ho uděláte.
 


Komentáře

1 super super | 14. června 2014 v 11:03 | Reagovat

super clanek bude nejake pokracovani? sdilim a sirim link dale:-) doporucuji:-)

2 filip novy filip novy | 30. června 2016 v 12:15 | Reagovat

fghvhxdvf fgh fghb gfhhgbgb ghv vdfcrgjcfersdt ř

3 Skoda Skoda | 22. dubna 2017 v 14:44 | Reagovat

Škoda ze autor přestal psát oba články byly dobre ...

4 CK Sindibád CK Sindibád | 16. listopadu 2017 v 9:52 | Reagovat

Vyzkoušejte tábory s CK Sindibád: https://www.sindibad.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama