Chmelová brigáda - dřina, chlast a sex

15. července 2013 v 17:05 | r" |  Zajímavosti
Viděli jste film starci na chmelu?
Romantika, zpěv, letní románek?
Realita? Je to dřina, dřina a zase dřina, když se poštěstí jeden, dva dny volna, 7 dní v týdnu 12 hodinová směna, po 8. dnech ztrácíte přehled kolikátý den, již na chmelu jste, a večer jdete na pivo - co jiného, když je vás cca 100 vrstevníku - vrátíte se ve 3 ráno v 6 budíček - od 7.00 do 20.00 makáte a pote jdete do sprch (ti slušnější) - a pak kam jinam než do hospody a to je neustaly kolotoč... donekonečna, ale životní zkušenost je to zajímavá. Neodradilo vás to? čtěte dál:

- ČEKÁ VÁS 10 TIPŮ JAK NA CHMELOVOU BRIGÁDU


Blíží se termín sklízení chmele (srpen/září) pokud jedete poprvé nebo zvažujete, že byste jeli, mohu vám popsat své zážitky a zkušenosti, doufám, že vám to pomůže připravit se na to co vás čeká:-)

TIP: 1- DOPORUČUJI: Jeďte na chmel sami, donutí vás to poznat nové lidi - můžete být kým chcete :-) nebojte se, že nezapadnete, na chmelu zapadnou všichni. :-) - odpočinete si od problémů doma. DOPORUČUJI

První co musíte udělat je zaregistrovat je do nějaké agentury, která brigády zprostředkovává- (obvykle na jaře) a pak čekat na den výjezdu.
První den:
Dojetí na místo probíhá vždy trochu zmateně - zkušení přesně ví, kde mají pokoje, tak jste ze začátku trochu jako ovce (Pokud se vám podaří spřátelit v autobuse - můžete zjistit cenné rady od kolegů kteří jedou po několikáté)
Probíhá rozdělování kde budete svoji brigádu vykonávat:
- výhody proč jít do "pole" (méně se nadřete, dříve končíte)
- výhody proč zůstat na "česačce" (déle se vyspíte, sociální zázemí :-))

Pro mě byla jasná volba "česačka", než jsem zjistil, že záchody jsou suché- no spíše kadibudky v řadě a kluci na malou chodí s potřebou na zeď se žlábkem viz. foto dole (No co, už říkáte si aspoň o přestávkách mohu zajít do hospody(na záchod) nebo "samošky" pořád lepší, než to řešit uprostřed pole)
!!!dnes již je úplně nové sociální zařízení, v objektu se již žlábku a kadibudek nebojte !!!

Záchod - muži. Kliknutím na fotku se přepnete do fotogalerie Na chmelu

Dále probíhá ubytování, cca 8- 12 lidí se nacpe do pokojů - (bez rozdílů pohlaví), vzhledem k tomu, že nikoho neznáš, doufáš, že se ti podaří vybrat si postel u okna (pragmatické z důvodu - ehm, no řekněme si to na rovinu- smradu, který se tam rychle vytvoří :-D) //ono stejně z mých zkušeností se spí pokaždé někde jinde.

Pokoj. Kliknutím na fotku se přepnete do fotogalerie Na chmelu

Jakmile je postel vybrána (s úložným prostorem nepočítejte - jedna skříň a jeden stůl na 8 lidí - doporučím při výběru hodit nad postel svoje věci a říkat, že nahoře je již obsazeno a dole si zalehnout, pak již jen doufat, že to vyjde:-) pokud ano, můžete mít horní postel pro své věci) není na co čekat, jde se do hospody na seznámení se spolubydlícími, nebo spolucestující, kteří přijeli s vámi, začíná to jako pohádka,že? ... a protože jste noví "seznamovačka" se protáhne :-)

Den druhý:
Ráno Vás vzbudí "polaři", kteří vstávají o hodinu dříve než vy a na ohledy se zde moc nehraje, tak stáváte s nimi. Jdete na snídani - což zjistíte, že je asi 5 minut cesty od ubytovny, hygiena a pak hurá do práce. Jdete na česačky, kde si vás přerozdělí "strojníci"- vaši nadřízení, také se poprvé setkáváte s místními "pytláky" (to jsou ti co vážou pytle s chmelem- nejlepší pozice, polovina směny- ale pouze pro místní brigádníky a brigádnice).

Místní "pytláci". Kliknutím na fotku se přepnete do fotogalerie Na chmelu

Váš pracovní tým je tedy kompletní, nebudu zde popisovat jednotlivé pracovní postupy je vás na jedné česačce cca 7 (+ 2 pytláci tedy) a vy se točíte na stanovištích. Návěs (3-4 lidi), první válečky (1-2 lidi) druhé válečky (1) a valník... která pozice je nejlepší, je těžko říct.
Výhody pozic:
Valník vám umožňuje být na chvíli v klidu, než se hromada vytvoří a vy ji musíte rozmělnit a uducat (Nicméně když prší nebo zase moc peče slunko je pozice, kde se nikdo nežene). // Proto doporučuji ráno. Odpoledne je už pečák a bordel není kam dávat, protože je valník již plný.
Válečky zase nic moc neděláte což svádí k tomu, že opravdu nic neděláte a pak se zasekne celý stroj, protože jste zapomněli dávat pozor a namotal se vám drát. // Ze začátku brigády nejlepší pozice- akorát tam vůbec neutíká čas.
Navěšování: jste tři někdy dva - tak kecáte ale jakmile vám přivezou zamotanou hromadu člověk by ... brečel..celkem fyzicky náročné. // Tady prostě musíš furt makat- navádět traktor, když se blíží konec směny tak je nutné dělat tak ať na vás nevyjde poslední kolečko traktorů - i když to moc neovlivníš - jednou dvakrát můžeš poprosit strojníky, ale nesmíš toho zneužívat- záleží jaký máš s nimi vztah. Nám se to moc nepodařilo, vždy jsme už začli uklizet a přijel nějaký ztracený traktor a "šoupl" nám to.

Speciální pozice pro jednoto chmelaře: připojovat valníky za Zetor -celkem pohoda akorát jsi furt sám, dělal jsem to dva dny, práce dobrá ale moc si s nikým nepokecáte- max. s traktoristou

Pracovním procesem zabijete celý den, máte 3 x 30 minut pauzu na oběd, svačinu a večeři -v plechové kantýně (foto v galerii) a když si myslíš, že je konec, musíte uklidit česačku, vybrat bordel ze stroje, to se někdy protáhne, večer se vracíte, "polaři" již jsou na ubytovně, vy seberete zbytky sil a co jiného dělat ve vesnici než jít na "pifko" -> sprcha a návrat ve 3- 4 hodiny ráno do postele. Za dvě hodiny nepříjemný budíček a vy vyšlete jednoho dobrovolníka pro snídani abyste ušetřili ještě nějaký čas na spaní. Na česačce ráno začíná boj o pozici valník - ten je ze začátků prázdný a nemusí se tam moc pracovat... tak se ještě vyspíte když je dobré počasí... celá směna a zase večer- hospoda. Tohle se opakuje den co den a už 4 .den nevíte jestli je pondělí nebo středa, protože zde něco jako víkend neexistuje (máte pouze jeden den volna a ten doporučuji šetřit na den, kdy budete opravdu neschopni pracovat- nebo ho nechat na místní diskotéku, koncert, fest nebo co vám místní připraví).

No a tohle se opakuje den co den . Druhý týden, už je každý "nadržený" a protože je na chmelu poměr slečna/kluk asi 3:1 (holky mají přes léto brigádu buď hospoda/zmrzlina nebo chmel - proto tolik holek)- tak se vám budou měnit obyvatelé pokoje(čti postele), jak to prostě na chmelu chodí.

TIP: 2- jste zadaní? nejezděte na chmel... jste v páru? nejezděte na chmel... pokušení je opravdu velké.

Na chmelu prostě je úplně jiný svět, skoro by se dalo říct, že nemáte spojení s ostatními, jen prostě žijete v JZD v nějaké vesnici se stovkou chmelařů, dalo by se říct mimo realitu... 3 týdny nevíte co se děje ve světě - a ani vás to nezajímá. Jste na ostrově obklopeného mořem chmelu.

Nejlepší na konec:
Jak se brigáda chýlí ke konci, všichni se těší na dočesnou - to je opravdu zážitek na celý život. Kdo nezažil nepochopí :-) Jo a jak to je s výplatou? No za cca 20 dnů kolem 12 000 czk, nicméně po čase zjistíte, že o ty peníze zase nešlo.

Další TIPY na závěr:
3- I když oblečení, které používáte na práci zničíte, doporučím vzít si i pěkné oblečení (dočesná, fest, porucha na sušičce = den volna, narozeniny, svátek, grilovačka na česačce - je vás tam stovka - vždy se najde důvod proč se "vohodit" - já na to ale celkem kašlal :-D)
4- Ponožky, ponožky a ponožky tohle je na chmelu spotřební zboží- zvlášť když vám teče do bot.
5- Naučte se písničky od Jarka Nohavici (Fotbal, Ostravo) protože na chmel jezdí hodně ostraváku, a hodně se to hraje v Jukeboxu
6- I když jdete vydělat peníze mějte dostatečnou hotovost - rozhodně to není jen práce -a bankomaty ve vesnicích nejsou!
7- Gumáky a pláštěnka, berte vždy!!! Berte si taky vlastní spacák a ešus! - i když vám řeknou, že přikrývky jsou k dispozici. (poznáte na místě -no hnus)
8- Vzhledem k malým prostorám a času se s smiřte, že měsíc budete žít v bordelu- no...
9- Nemáte rádi knedlíky? -> umřete hlady :-D.
10- Nezačínejte si s místní holkou... (nevyplatí se, když vás nahání půlka hospodyMrkající)

Pravidlo chmelu:

Co se stalo na chmelu zůstavá na chmelu :-)

 


Komentáře

1 zbro zbro | 6. listopadu 2013 v 8:24 | Reagovat

Drsne pristi leto jedu a chmel!!!! :-D

2 atonini hlas atonini hlas | E-mail | 6. února 2017 v 1:30 | Reagovat

sme parta a mame skusenosi se zberem  cmelu kontak antonin hlas 702 387883 dekujueme za odezvu hlas

3 klanovahana klanovahana | E-mail | 10. února 2017 v 21:50 | Reagovat

Dobrý den, také jsem při mateřské hledala nějakou práci. Nakonec jsem ji našla na stránce http://www.personalistka.cz/ kde mají nabídky ve všech oborech a hlavně ve velkém množství!

4 Péťa Péťa | 7. července 2017 v 18:16 | Reagovat

Nemáte rádi knedliky -> umřete hlady. Zabil 😄 Jako fakt pravda. Všechno ale zkušenost k nezaplacení ..

5 Danca Danca | 21. září 2018 v 8:15 | Reagovat

Je to Ročov ?

6 rendy rendy | 21. září 2018 v 11:20 | Reagovat

Ahoj Dančo, máš štěstí, že mám odběr komentářu.  Blog je jinak uspán. K tématu, ano je to Ročov, konkrétně česačka č.5
:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama